Sündmused

Sündmused

Suvelavastus "Ivan Narodny - mees, kes luiskas tõde"

Leevi vabaõhulava
1869. aastal Räpina vallas sündinud kirjanik ja müüdilooja Jaan Sibul sai maailmas tuntuks kui IVAN NARODNY. Kirevat elu elanud ja maailmapoliitikat mõjutada püüdnud mees lävis oma teel paljude suurkujudega nagu Lenin, Stalin, Maksim Gorki, Lev Tolstoi ja Mark Twain. Narodny oli mitmekülgne, julge ja tegus mees, kes näiteks lõi kaasa Õpetatud Eesti Seltsis, luuletas ja kirjutas Jaan Talune nime all, oli Võrus raamatukaupmees ja pidas linna esimest fotoateljeed. 1890. aastal kolis ta oma fotoateljee Tartusse, kus mehel oli veel mehaanika, galvaanika ning tsinkograafia töökoda. Peale selle asutas ta Räpinas karskusseltsi Võhandu, kus täna tegutseb küll hoopis samanimeline ööklubi. Tema tegevused ületasid Eestimaa piire kauge maa taha.

Käsikirja autori Aapo Ilvese sõnul on Narodny-sse suhtutud valdavalt maha vaikivalt või peetud teda aferistiks, ent tegelikult oli mees oma haardelt ja kultuuriliselt jalajäljelt meie eelmise sajandi esimese poole Carmen Kass ja Arvo Pärt. Lisaks oli tegu esimese eestlasest ulmekirjanikuga, paraku küll inglise keelsega. Ta astus üles ka muusika- ja kunstikriitikuna ning kirjutas erinevate rahvaste tantsuajaloost. Ja kuigi suguvõsapärimuse järgi valetas ta ennast kriitikuna tööle nii, et tootis iseteenindustrükikojas enda nimega võltsartikleid, mis nagu oleks ilmunud suurtes Euroopa ajalehtedes, tsiteeritakse teda Ameerikas tänapäevani.

käsikiri: AAPO ILVES
muusika: PRIIT PAJUSAAR
lavastaja: JAAN WILLEM SIBUL
lavakunstnik: SILVER VAHTRE
koreograafia: JANEK SAVOLAINEN
kostüümikunstnik: HILLE LEITEN

Lavale astuvad:
LAURI SAATPALU
RAGNAR UUSTAL
MERLE JÄÄGER
HARDO ADAMSON
SAAMUEL PILPAK

Kaasa teevad piirkonna harrastusnäitlejad, Võru Noortekoor ja Põlvamaa rahvatantsurühm Kabuvilistlased.

Suvelavastus "Ivan Narodny - mees, kes luiskas tõde" kuulub Tartu 2024 lisaprogrammi.

Etenduse kestus ca 2,5h koos vaheajaga.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-rapina
Piletiinfo:
25 - 30€
eu