9. jaanuaril tunnustati Põlva Kultuurikeskuses tervisedenduse valdkonna tegijaid, kes on algatanud ja arendanud tegevusi, millel on oluline mõju tervislike eluviiside kujunemisele, kujundanud tervist toetavat keskkonda, algatanud koostööd kohalikul tasandil, pikaajaliselt tegutsenud rahvatervise või turvalisuse valdkonnas ning aidanud kaasa tervisedenduslike tegevuste järjepidevuse säilimisel.
Tervisedenduse valdkonnas tunnustatakse üksikisikuid ja organisatsioone juba alates 2011 aastast. Sel korral oli üheksa tublit nominenti, kes igaüks väärib tervisedenduse tiitlit, kuid sel korral jagunesid laureaadid järgmiselt.
Aasta tervisedendaja kategooria nominendid olid Liivi Maran, Krista Salf, Rainer Rahasepp ja Krister Matto.
Tervisedendaja 2024 tiitli pälvis Rainer Rahasepp, kes on pika staažiga politseinik, kauaaegne maakonna tervisenõukogu liige, mitmete ennetusprojektide eestvedaja ja elluviija ning nagu ta ise ütleb, suur vabatahtlikkuse fänn. Tema südameasjaks on eeskätt noored, neid varajases eas suunates ja pahanduste väljaselgitamise algallikate/põhjuste tuvastamine. Rõhk on ennetustegevusel, sest tema loosung on ENNETUS ON PAREM KUI ÕNNETUS. Pikki aastaid viinud läbi jalgrattaõpet 3.-4. klassidele. Pööranud suurt tähelepanu noorte alkoholi ja tubakatoodete tarvitamisele maakonnas (põhjuste väljaselgitamine ja lahenduste leidmine). Järjepidevalt külastanud maakonna koole, rääkides turvalisest käitumisest, teiste kiusamisest, kuidas märgata vaimset ja füüsilist vägivalda ja mismoodi sekkuda ja ka helkuri kandmise vajalikkusest. Kohtudes koolilastega kirjanikuna, on kõik teemad, mida ta on käsitlenud, saanud oskusliku puute.
Tervisesõbraliku organisatsiooni tiitli pälvis Põlva Matkaklubi.
See oli aasta 1979, kui Ülo Needo eestvõtmisel kogunesid kokku Põlvamaa matkahuvilised ja moodustasid oma klubi - Põlva Matkaklubi. Tuntumad matkad, millest peetakse lugu nii meie maakonnas kui kaugemalgi on matkad PÄIKESELOOJANGUST PÄIKESETÕUSUNI, mis peale kümnendat korraldust hakkas toimuma uues kuues, ehk PÄIKESETÕUSUMATKANA. Matkaklubi liikmed on matkanud läbi terve maailma: Kuriilidelt Uus- Meremaale, Jaapanist Sambiasse ja sealt Lõuna-Ameerikasse, isegi kajakiga Alaskal Põhjamaade põhjapoolseimas tipus ning meelest ei lähe ka kõrbematkad Karakumis.
Põlvamaa tervisetegu 2024. aastal on Eesti Tõukeratta Liidu ühistreeningud
Eesti Tõukerattaliit tegutseb Põlvas ja ümbruskonnas aktiivselt liikumisharrastuse ja sportliku eluviisi edendamisega. Eriti tegusaks kujunes 2024. aasta, kui korraldati kokku 36 tõukeratta ühistreeningut, milles osalenud noorimate vanus on alates 10. eluaastast ja vanimate osalejate vanused üle 60. aasta. Kevadest sügiseni toimus 18 esmaspäevakut algajatele ja uutele liitujatele ning 18 iga kolmapäevast ühistreeningut kogenud harrastajatele. Ühistreeningu kestvus oli poolteist tundi, seega kogunes hooaja peale kokku 54 ühist treeningtundi. Sügisel toimusid koostöös Põlva Maakonna Spordiliiduga avatud treeningud Kanepis ja Räpinas. Tšehhis toimunud MMil võideti kuus medalit.
Kategoorias Põlvamaa noorte vanuses 7-26 eluaastat terviseteo või algatuse nominendid olid Põlvamaa noortekonverents INSPO meeskond koosseisus Anette Vaino, Grete-Liis Paidre, Christelle Juks, Elise Kork, Edward Pukk ja Martin Veiko ning Tännassilma, Kähri, Puskaru külade noorte algatused- Johanna Johanson, Susanna Johanson, Rane Arumets, Liisa Linnus, Samuel Linnus ja Mihkel Linnus.
Noorte tervisetegu 2024 tiitli pälvis Tännassilma-Kähri-Puskaru külade noorte algatused.
Kõik algas nelja noore julgusest ja suurepärasest ideest esitada Ideepuhurile projekt, mille eesmärk oli suunata kogukonna noori rohkem liikuma ja tõsta teadlikkust vaimse tervise olulisusest. Nende pühendumus ja loomingulisus on inspireerinud paljusid osalejaid. Sündmused pakkusid rõõmu ja liikumisvõimalusi mitte ainult noortele, vaid ka nende peredele ja kogukonnale
Põlvamaa koolide tervisetegu 2024 tiitli pälvis KiVa programmi rakendamine Kanepi Gümnaasiumis
Gümnaasium rakendab koolis KiVa ehk Kiusamisvaba kooli programmi mis loob õpilastele turvalisust, positiivselt mõjuvat ja arendavat õpikeskkonda ning toetab üldpädevuste arengut. Lisaks programmi tegevustele algatas kool iga-aastase KIVa päeva elluviimise. Päeva mõte on suunata õpilasi ja teisi kogukonnaliikmeid mõtlema kiusamisega seotud teemadele, üldinimlikele väärtustele nagu sallivus, hoolivus ning lugupidamine enda ja teiste vastu. Tegevusi on märganud ka kohalik omavalitsus ning möödunud kevade KiVa Päev oli Kanepi valla aasta haridustegu 2024 laureaat.
Suur tänu kõikidele nominentidele ja laureaatidele.
Irena Viitamees
Ennetustöö spetsialist
Põlvamaa arenduskeskus
Irena.viitamees@polvamaa.ee